AutoCAD (Automatic Computer Aided Drawing), ABD merkezli Autodesk firmasının 1982 yılında geliştirip piyasaya sunduğu, vektör tabanlı bilgisayar destekli tasarım programıdır. Bir çok dilde hizmet sunar. Başlıca hizmet sunduğu diller, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Korece, Rusça’ dır.

CATIA, Dünya’ da bir çok ülkede yer alan firmalar tarafından  tercih edilen alanında üstün bir PLM (Product Lifecycle Management), türkçesi “Ürün Yaşam Çevrimi Yönetimi” yazılımıdır.

Dünya’ da en sık kullanılan sonlu elemanlar analizi ile gerçek ortam şartlarına yakın sonuçlar sunan bir analiz ve simülasyon yazılımıdır.

MATLAB (Matrix laboratory), ileri matematik işlemlerini kolaylıkla yapmanızı sağlayan bir programdır. Merkezi ABD’ de olan MathWorks firmasının ürünüdür. MATLAB, veri tabanı işlemleri yapabildiği gibi, ayrıca 2D ve 3D çizimler de oluştura bilmektedir.

Filemaker, özellikle görsel tarafı güçlü bir veritabanı (database) yazılımıdır. İlk piyasaya sürüldüğü dönemde sadece IOS işletim sistemi ile uyumluyken, kullanım kolaylığı, görsel ve çoklu modül yapısına kavuşması neticesinde yoğun talep görmüş ve windows tabanlı olarak piyasaya sunulmuştur.