3D PRINTER HİZMETLERİ

3D yazıcılar, günümüz endüstrisinde daha etkin, hızlı ve kolay üretim yöntemleri arasında yerini almıştır. Çeşitli malzemelerden katman katman örülerek parça üretimi gerçekleştirilir. 3D baskıya alınacak parça, ya CAD yazılımlarında önceden tasarlanmış ya da tersine mühendislik (3D tarama) yöntemleriyle modeli oluşturulmuş olmalıdır. Baskıya alınacak modelin malzemesini belirlerken, kullanım yeri ve diğer çevre şartları dikkate alınarak karar verilir. 3D yazıcıların ürün baskı ebatları sınırlı kapasitededir. Baskıya alınacak ürünün ebatlarını önceden belirtmeniz, yapılabilirliğini işin başında öğrenmenizi sağlar. 3D yazıcılar ile üretceğiniz ürünün katman kalınlığını önceden sorgulatmalısınız. Böylece baskı kalitesini öğrenebilirsinz. Tabi ki bu durum üretim sürecini ve ürün baskı maliyetini etkilemektedir. En iyi baskı hassasiyetinin ihtiyaç duyduğunuz kadar olduğunu biliniz.

3D baskı alacağınız ürünlerinizi lütfen (.stl), (.iges), (.stp), (.obj) dosya uzantılarından biriyle iletiniz.

NEDEN 3D BASKI ALMALIYIM?

* Mimarlar için yapı maketleri baskıları alınarak, projeleinin sunumu daha etkin biçime dönüştürmek.

* Kalıp imalatı yapılmadan önce, kalıplanacak ürünün gerçekten istenen şartları sağlayıp sağlamadığını önceden tespit etmek.

* Tasararlanmış döküm parçaların imal edilebilmesi için modelinin hazırlanması.

* Tek seferlik kullanılacak, diğer imalat yöntemleri pahalı veya termini uzun olabilecek parçaların baskısı.

* Öğrenci ve eğitmenler için proje veya eğitim materyalleri oluşturulması.

* Yeni projelerin seri üretime geçilmeden önce bazı parçalarının prototiplerinin oluşturulması.

* Yedek parçası bulunmayan işlevini yitirmiş veya kırılmış makine parçalarının baskısı.

* Hanımlar için ev eşyaları, çocuklar için oyuncak ya da hediyelik eşya baskıları.

3D BASKIDA KULLANILAN MALZEMELER

ABS FILAMENT

ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene), mukavemeti yüksek, darbelere karşı dayanıklı ve düşük esnekliğe sahip petrol bazlı bir termoplastiktir. Dayanımı nedeniyle sıklıkla mühendislik alanında prototip parça üretiminde tercih edilmektedir. Gıda ürünleriyle temas eden parçaların üretimi için uygun değildir. Baskı sonrası kesilebilir, güçlü yapıştırıcılar ile yapıştırılabilir,boyanabilir ve aseton ile prüzsüzleştirme işleminden geçirilebilir.

PLA FILAMENT

PLA (Polylactic Acid), mısır nişastası ve şeker kamışından üretilen organik bir biyopolimer ve termoplastiktir. ABS malzemeye göre daha parlak yüzey görünümüne sahiptir. Kırılgan yapıya sahiptir. İnsan sağlığına zararlı değildir. Gıdalar ile temas eden ürünlerde, oyuncaklarda, ev eşyalarında mimari maketlerde kullanılabilir. 60 derecenin üzerinde ve uzun süre güneş ışığı alan bölgelerde kullanılması uygun değildir. , Baskı sonrası kesilebilir, güçlü yapıştırıcılar ile yapıştırılabilir,boyanabilir, törpüleme veya taşlama ile prüzsüzleştirme işleminden geçirilebilir. Aseton ile prüzsüzleştirme işleminden geçirilemez.

 

PETG FILAMENT

PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol-modified), termoplastik bir malzemedir. Mukavemeti yüksektir. ABS ve PLA malzemelere göre daha esnek ve hafifdir. Gıda ürünleriyle temas edebilir. Mutfak eşyalarında rahatlıkla kullanılabilir. Baskı sonrası kesilebilir, güçlü yapıştırıcılar ile yapıştırılabilir,boyanabilir ve aseton ile prüzsüzleştirme işleminden geçirilebilir. Aseton ile prüzsüzleştirme işleminden geçirilemez.

 

EPA (KARBON FIBER) FILAMENT

EPA (Karbon Fiber) telleri ile PLA karışımından oluşan oldukça sert bir malzemedir. Esnekliği çok düşük, kırılgandır. Yüksek dayanım gerektiren mekanik parçaların ve diğer yüksek dayanım gerektiren ürünlerin baskısı için uygundur. Gıda kapları için önerilmez. Diğer bir çok malzemeye göre daha pahalıdır. Baskı sonrası kesilebilir, güçlü yapıştırıcılar ile yapıştırılabilir,boyanabilir. Aseton ile prüzsüzleştirme işleminden geçirilemez.

 

NAYLON FILAMENT

Dayanımı yüksek ve esnekliğe sahip petrol bazlı sentetik bir polimer malzemedir. Kimyasal dayanımı diğer bir çok flamentten daha iyidir. UV ışınlarından etkilenmez. Kolay renklendirilir. Süs eşyaları, mobilya aksesuarları ve esnek otomotiv yedek parça aksesurları için tercih edilir.

ÜRÜN MALİYETİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER

* 3D baskı adedi

* Baskıda kullanılacak malzeme

* Baskı katman kalınlığı (mikron değeri)

* Baskı sonrası uygulanacak diğer işlemler (zımparalama, boyama vs.)

* Termin tarihi